Zaznacz stronę

Terapeutyczne funkcje Tańca

W drodze do zdrowego i szczęśliwego życia

Terapeutyczne funkcje Tańca

Taniec jest nie tylko wspaniała formą rozrywki lecz może mieć wiele terapeutycznych funkcji. Każdy odnajduje tu własna ścieżkę samopoznania, własny rytm, własna historię. Odkrywając tajemnicę życia. Warto podkreślić jak ogromną ma siłę transformacji i wewnętrznych osobistych wglądów. Spotykając się z innymi tancerzami możemy się wzajemnie inspirować, wspierać, budować autentyczne więzi w przestrzeni wzajemnego szacunku i akceptacji. Terapeutyczne funkcje tańca. W czym pomaga taniec ?

 

Terapeutyczne funkcje Tańca

1. TANIEC POMAGA W WYRAŻANIU EMOCJI:

Emocje – pojęcie pochodzi z łacińskiego słowa E-MOVERE, które dosłownie oznacza „PORUSZAĆ SIĘ”, „ZAMIESZAĆ”, „WSTRZĄSNĄĆ”. To RUCH na Zewnątrz.  Taniec umożliwia wyrażanie emocji w sposób niewerbalny, co może być szczególnie pomocne dla osób, które mają trudności z ekspresją emocji słowami. Zablokowane emocje to zablokowana energia ,po przez ekspresje w ruchu uwalniamy ją docierając do źródła, jej historii.

 

Terapeutyczne funkcje Tańca

2. REDUKUJE STRES I POPRAWIA SAMOPOCZUCIE: Taniec może pomóc w uwolnieniu napięcia i stresu nagromadzonego w ciele. Uwalniania endorfiny, hormony szczęścia, co może prowadzić do poprawy samopoczucia i stanów euforycznych.

3. POPRAWIA KONDYCJE FIZYCZNĄ: Taniec jest formą aktywności fizycznej, która może poprawić wytrzymałość, siłę i elastyczność ciała, a także pomóc w utrzymaniu zdrowej równowagi ciała. Odzyskania i utrzymania witalności naszego ciała oraz naturalnej gracji.

4. ZWIĘKSZA SAMOŚWIADOMOŚĆ CIAŁA:  Poprzez taniec możesz stać się bardziej świadomia/y swojego ciała, co może prowadzić do lepszej postawy, koordynacji i równowagi. Poznajemy swój indywidualny język ciała przez co pogłębiamy relację z nim. To poszerzanie granic ŚWIADOMOŚCI ŻYCIA. 

5. PO_ŁĄCZENIE: Taniec pozwala nam odzyskać połączenie z naszym nieustannie poRuszającym się w nas Życiem. Życiem, które w nas tańczy. Nawiązujemy kontakt z naszym osobistym rytmem, który mówi między innymi o naszych potrzebach i uczy jak być w relacji z rytmem natury. Taniec może być formą społecznej interakcji, umożliwiając ludziom budowanie więzi z innymi poprzez wspólne działanie, partnerowanie, towarzyszenie, świadkowanie.

6. POZWALA TWÓRCZO WYRAŻAĆ SIEBIE: Taniec może być sposobem na wyrażanie swojej kreatywności i indywidualności poprzez ruch i interpretację muzyki. Budzimy nasza kreatywność, odzyskujemy ją.

7. WSPIERA UZDRAWIANIE TRAUMY: Taniec terapeutyczny może być skuteczną formą terapii dla osób doświadczających traumy, pomagając im przetwarzać trudne doświadczenia poprzez ruch i ekspresję.

8. ZASOBY: I kreatywny sposób ich ucieleśnienia w tańcu  pozwala zbudować wspierające POCZUCIE WARTOŚCI, PEWNOŚCI SIEBIE i MOC stawania do procesu uzdrawiania osobistych historii oraz codziennych wyzwań.

9. IN_TEGRACJA: Taniec jako intuicyjna forma ruchu może wspierać wewnętrzny proces domykania, zakorzeniania w ciele indywidualnych doświadczeń w drodze osobistego rozwoju i uzdrawiania.

To niektóre z potencjalnych terapeutycznych funkcji tańca i pracy z ciałem, które mogą przynieść korzyści zarówno fizyczne, mentalne, emocjonalne jak i duchowe. Na koniec pozwolę sobie słowami Anny Halprin, które towarzysza mi nieustannie w mojej osobistej drodze jak i na mojej ścieżce towarzyszenia innym w procesie zdrowienia, stawania do świadomego życia, stawania we własnej MOCy, objąć to co powyżej:

„ Ruch skrywa w sobie możliwość przenoszenia nas do domu, w którym mieszka nasza dusza, w świat naszego wnętrza, świat, dla którego nie mamy nazwy. Ruch sięga do najgłębszej natury, a taniec wyraża to w kreatywny sposób. Dzięki tańcowi możemy uzyskać nowe spojrzenie na misterium życia wewnętrznego. Kiedy taniec wychodzi z naszego wnętrza, podtrzymywany chęcią przemiany, ma pierwotną moc uzdrawiania ciała, duszy i umysłu.”

Z serca zapraszam do tej pięknej przestrzeni ruchu – Sławomir Gęściak. Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy podziel się nim dalej, być może komuś otworzy bramę nowych możliwości do RUCHU w stronę ŻYCIA.

A jeśli chcesz, możesz zasilić mnie dobrą energią wyśmienitej KAWY na mojej ścieżce w służbie.